Bugun...


Acele Kamulaştırma Kararına Karşı, İkizköy Çevre Komitesinin Açıklaması
Tarih: 13-03-2024 00:31:52 Güncelleme: 13-03-2024 00:31:52 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan, YK Enerjinin kömür ihtiyacı için 190 parselin kamulaştırılmasına onay verdi. İkizköy, Çamköy ve Karacahisar’da 2024 dönüm verimli tarım arazileri, zeytinlikler kömür için kamulaştırılacak. Bu kamulaştırmadan sonra Milas ve Bodrum’a su sağlayan Çamköy su havzasının tatamamen kuruyacağı ifade edildi ve yakın bir gelecekte bölgede susuzluk yaşanacağı belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 13-03-2024 00:31

Acele Kamulaştırma Kararına Karşı, İkizköy Çevre Komitesinin Açıklaması

Açıklama şöyle:

Bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan  acele kamulaştırma kararı ile Limak Holding ve IC Holding‘in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılamak için Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas'ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldı. 

İkizköy Toplam Kamulaştırma Alanı

1.118 dekar (dönüm)

Çamköy Toplam Kamulaştırma Alanı

775 dekar (dönüm)

Karacahisar Toplam Kamulaştırma Alanı

131 dekar (dönüm)

Toplam Kamulaştırma Alanı

2.024 dekar (dönüm)

Kamulaştırılan Toplam Parsel Sayısı

190 parsel

Zeytinliklerin olduğu Parsel Sayısı

72 parsel

Kamulaştırılan Toplam Zeytinlik Alan

832 dekar (dönüm)

Bu kararın hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Kamulaştırmanın kamu yararı gözetilerek yapılması gerekirken havayı suyu toprağı 3kuruş kar uğruna yok eden şirketler daha fazla kazansın diye yapılıyor. Tarım alanları, zeytinlikler yok edilirken köylüler de yerinden ediliyor.

Acele Kamulaştırma ise Kamulaştırma Yasasının 27. Maddesine göre verilir. 27. Madde 3634 sayılı Milli müdafaa mükellefiyeti kanununun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacına göre verilebilirken yapılan düzenleme ile yurt savunması ihtiyacına ek olarak Cumhurbaşkanı tarafından karar alınacak hallerde de acele kamulaştırma yapılmasının yolu açıldı.

Anlıyoruz ki bugün için acele olan; şirketlerin daha çok kazanması için, ormanların, zeytinliklerin, tarım alanlarının yok edilerek köylülerin mülksüzleştirilerek, yerinden edilmesi şirketlerin ucuz iş gücü olmasıdır.

5 yıldır sürdürdüğümüz mücadelede 24 Temmuz 2023 tarihinde büyük bir kolluk gücü yığınağıyla Akbelen Ormanına girilmiş ve binlerce ağaç kesilmişti.

Tamamen hukuksuz uygulamalar ve kararlar ile önce Akbelen Ormanı şirkete tahsis edilerek kesim izni verildi. Gerekli olan düzenlemeler yapmadan santrallere çevre izni verildi. Maden işletme ruhsatı ve izni 2021 yılından 2041 yılına kadar uzatıldı.

Ömrünü doldurmuş olan bu santraller; 1996 yılında Aydın Bölge İdare Mahkemesince verilmiş ve Danıştay tarafından onanmış kararlar ile AİHM’in aldığı  karar varken hala çalıştırılmaktadır. Bunun dışında süren davalar var iken bu acelecilik nedendir?

İşletme ruhsatı ve izninin uzatılması için 2021 yılında verilen MAPEG kararı ile ilgili dava İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesinde istinaf incelemesindedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Akbelen Ormanının linyit maden ocağına tahsis iznine ilişkin dava İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7.İdari Dava Dairesinde incelemededir. Orman Bakanlığının Akbelen Ormanının tahsisinin 2021 yılından 2031 yılına kadar uzatılması ve buna dayanarak Akbelen Ormanının kesilmesine ilişkin dava Muğla İdare Mahkemesinde devam ediyor. Maden ocakları ve işletmesinin ÇED muafiyeti kararlarının iptali için açtığımız davalardan biri Danıştay’da bir tanesi Anayasa Mahkemesinde bekliyor. Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin çevre lisansı ve izinlerinin iptali davası Muğla İdare Mahkemelerinde devam ediyor.

Akbelen ormanında ve bölgede maden işletmesine, termik santrallere ilişkin açılan davalar henüz sonuçlanmadan geçimlik tarım alanlarımızın, yaşam alanlarımızın acele kamulaştırma ile elimizden alınmasının amacı ne olabilir? Verilen acele kamulaştırma kararı Akbelen direnişini kırmak, YK Enerjinin işini kolaylaştırmak, İkizköy, Çamköy ve Karacahisar Köylülerinin mülklerini şirkete devretme girişimidir. Hukuksal ve vicdani bir yanı yoktur. Buna sessiz kalmayacağız, en kısa zamanda acele kamulaştırmanın yürütülmesinin durdurulması ve iptali için dava açacağız. Yerimizden yurdumuzdan atma girişimine karşı her türlü hukuksal ve meşru direnişi göstereceğiz.
Bu haber 957 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI