Bugun...


Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesinin, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi Üyeleri İçin Suç Duyurusu Hakkındaki Açıklaması
Tarih: 13-11-2023 02:23:22 Güncelleme: 13-11-2023 02:23:22 + -


Adaletin yaşam kaynağındaki çürüme sadece mahkeme kararlarının çatışmasından ibaret değildir. Anayasa, toplumsal bir arada duruşun yazılı metnidir ve bu nedenle anayasaya yönelik saldırı varoluşsal sonuçları doğuracak önemdedir. Hafife alınamaz, görmezden gelinemez

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2023 02:23

Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesinin, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi Üyeleri İçin Suç Duyurusu Hakkındaki Açıklaması

Bugün burada, Türkiye'nin karanlık bir döneme girmek üzere olduğunu haykırmak ve hepimizi bu tehdide karşı seferber olmaya çağırmak için toplandık. Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi’nin TİP milletvekili Can Atalay hakkındaki kararını,  Hatay halkının seçme hakkını hiçe sayarak üstelik Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması, demokratik değerlerimizi bozan, yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin hukuki güvencesine, yani Anayasamıza yönelik açık bir saldırıdır.

Bu noktada sadece yargı mensupları olarak değil, vatandaşlar olarak da sesimizi yükseltmeli ve bu adaletsizliğin karşısında durmalıyız. Bu, yargıdaki bir yozlaşmadan daha fazlasıdır; bu toplumsal sözleşmeye açık bir saldırıdır.

Adaletin yaşam kaynağındaki çürüme sadece mahkeme kararlarının çatışmasından ibaret değildir. Anayasa, toplumsal bir arada duruşun yazılı metnidir ve bu nedenle anayasaya yönelik saldırı varoluşsal sonuçları doğuracak önemdedir. Hafife alınamaz, görmezden gelinemez. Güçler savaşının arenası Anayasa olamaz. Hedef cumhuriyetin kazanımları, ağır aksak da olsa var olan demokrasi, temel hak ve özgürlüklerimizdir.

Toplum olarak bu acı gerçekle yüzleşmeli ve yaşamakta olduğumuz kaotik durumu değiştirmek için birlik olmalıyız. Hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve toplumsal sözleşmeyi sürdürmek kolektif eylemi gerektirir. Bu yozlaşmış, ceberrut sistemin değişmesi, insan onuruna yakışır bir yaşamın inşa edilmesi için dayanışma en önemli anahtarımızdır.

Unutmayın, demokrasi birkaç kişinin kaprislerine boyun eğmek değil, kolektif mücadelenin sonucudur. Darbe girişimine karşı birleşerek, demokrasimizi savunarak karanlık dönemi aşabilir, daha adil, daha özgür bir Türkiye'yi inşa edebiliriz.

Yargı eliyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu darbe girişimi karşısında eşit, özgür, demokratik bir ülke için ayağa kalkma zamanıdır. Mücadele iktidar kurumlarının düzgün çalışmasına bel bağlayarak sürdürülemez. Tüm yetkinin Saray’da toplandığı bu faşist rejim karşısında hayatın her alanında birleşerek; haklarımızı ve geleceğimizi kazanmak için örgütlenerek mücadele etmek dışında bir yol olmadığı açıktır.

Bu hamle Cumhuriyetin kazanımlarına vurulmak istenen son darbedir. Bir karşı devrim hamlesidir Bu Anayasa tanımaz keyfi uygulamaya karşı hukukun üstünlüğünü ve yurttaşlarımızın haklarını ve demokratik hukuk devletini korumak için üzerimize düşen görevi yapmaktan asla çekinmeyeceğiz.

 

 

 
Bu haber 564 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI