Bugun...


Mesut Yar: “Atanmışlardan Değil, Seçilmişlerden Olacağız!”
Tarih: 06-02-2024 21:19:47 Güncelleme: 06-02-2024 21:25:47 + -


31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde CHP Datça Belediye Başkan Aday Adaylığı için başvuruda bulunanlardan Mesut Yar'ın, CHP Genel Merkezi tarafından Aytaç Kurt'un aday olarak ilan edilmesi sonrasında ne tür bir tavır gösterebileceğine dair sosyal medyada pek çok farklı paylaşımlar yapılıyordu. Dün (05.02.2024) öğle sonrası Datça İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak Datça Belediye Başkanlığı için “bağımsız aday” olduğunu açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 06-02-2024 21:19

Mesut Yar: “Atanmışlardan Değil, Seçilmişlerden Olacağız!”

MEHMET ERDAL / DATÇA

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde CHP Datça Belediye Başkan Aday Adaylığı için başvuruda bulunanlardan Mesut Yar'ın, CHP Genel Merkezi tarafından Aytaç Kurt'un aday olarak ilan edilmesi sonrasında ne tür bir tavır gösterebileceğine dair sosyal medyada pek çok farklı paylaşımlar yapılıyordu. Dün (05.02.2024) öğle sonrası Datça İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak Datça Belediye Başkanlığı için “bağımsız aday” olduğu ve bugün saat 18.00'de Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yaparak bu adaylığını resmen ilan edeceği doğrultusunda paylaşımlar yapılmıştı.

Bugün saat 18.00'de Cumhuriyet meydanında toplanan az sayıdaki Datçalı izleyicilere, genel başkanın (Özgür Özel) davetiyle CHP'ye üye olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Mesut Yar, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde Datça Belediye Başkanlığı için “bağımsız aday” olduğunu resmen açıkladı.

Elinde tuttuğu yazılı basın açıklamasını kastederek “Ben gerçekte böyle konuşma yapmam” diyen ve yer yer doğaçlama konuşan Mesut Yar'ın yer yer alkışlanan basın açıklamasında özet olarak şunlar ifade edildi:

 DÜNÜ GERİDE BIRAKIYORUZ!

Bilindiği üzere Datça Belediye Başkan aday adayı olduğum partinin farklı bir teveccühü sonucunda aday gösterilmedim. Zarif davetleriyle beni sahada çalışmaya, Datça’nın ve Datçalının ihtiyaç ve sorunlarını bizzat yerinde görmeye ve çözüm üretmeye çağıran Cumhuriyet Halk Partisi ve tercih ettiği adayına başarılar diliyorum. Dünü geride bıraktığımıza göre zaman yarını inşa etme zamanıdır…

Sevgili Datçalı kardeşlerim, büyüklerim; arkadaşlarımla çıktığım bu yol kişisel ikbal ve istikbal planlarıyla yapılmış konforlu bir yol değil, toplumun önceliklerini ve hayat kalitesini dikkate alan bir hayli zorlu bir yoldur. Bu anlamda Datçalının değil, kendi yarattığı düzen ve seçtiği kişilerin devamlığını arzu eden hiçbir kişi ve anlayışla yürünecek bir yol hiç değildir. Şunu peşinen söyleyeyim, Datça doksan dakika süren bir maç olmadığı gibi, rövanşı da yoktur…

Hal böyleyken özlemi duyulan Datça sadece mutsuzluğa neden olan öncelik ve şikayetlerini yaşamak zorunda bırakıldığı problemlerin çözümünü olduğu yerden söküp getiren, kötüyü iyiye çevirebilen, bozuğu bir kader değil kötülerin tercihi olarak kabul edip düzeltmeye çalışanlarla yani gerçeğin, hakikatin ve siyasetin üstündeki sessiz çoğunlukla kat edilecek bir menzilde durmaktadır…

Datça için uzun yıllardır hayallerin gerçeklere teğet bile geçmediğini biliyorum. Halledeceğiz diyenlerin değil ben hallederim diyenlerin kazanma zamanı gelmiştir. Sevgili kardeşlerim gün bugündür.

Saygıdeğer Datçalılar kabul edersiniz ki hizmet üretmek siyaset üretmekten çok daha anlamlı ve hakikatli bir tercihtir. Datça için bugüne kadar taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyorum. Ama şu son 45 günlük süreçte elini sıktığım, derdini dinlediğim, ihtiyacını anladığım, çareyi dillendirdiğim, çözümü ayağına getirdiğim binlerce Datçalı kardeşimin siyaset dilinin klişeleşmiş vaatleri yerine icraata aç olduğunu gördüm.

Yola çıkarken heybemde bulunan hizmet ve çözüm planlarına onlarca madde daha ekledim. Bu işi tek başına değil, Datçalının yüreğini, güvenini, kaliteli bir kente özlemini ve eksikliklerini gidermek için gösterdiği çabayı ve heyecanı da yanıma alarak kolektif bir düzende becerebileceğim kanaatine vardım. Bu bir tercih meselesidir kendimin ve ailemin de yaşadığı bu güzelim kente en güzelini getirmek, hizmete açmak ve yarar sağlamak artık görünebilir bir ufukta durmaktadır…

Hal böyleyken Datçalı kardeşlerimin bana kaçamazsın dediği sorumluluktan kaçmak, iki dudak arasında emir beklemek, çaresizlik ve vasatizme teslim olmak, “böyle gelmiş böyle de gidecek” umutsuzluğunda boğulmak yerine elini değil, canını taşın altına koyacak kadrolarla sadece Türkiye ile sınırlı kalmaksızın dünyanın da kıskanacağı bir Datça için çalışmak kaçınılmaz olmuştur. Sen ben, yani biz bu sorumluluktan kaçarsak; sorunlu ve dertleri giderek büyüyecek bir Datça enkazının altında ezilmek durumunda kalacağız.

Hayır, bu bizlerin kaderi olamaz. Biz “bağımsızlık benim karakterimdir” diyen çok büyük bir önderin değerli arkadaşlarıyla canını ortaya koyarak kurduğu bir vatanın çocuklarıyız. Bize miras bırakılan bu büyük hazineyi har vurup harman savuranların, “ya bendensin ya da hiç kimsesin” diyen ve sadece kendisinden olanları zenginleştirip diğerinin hakkını sömüren şımarık azınlığın doymak bilmez iştahına teslim etmeyeceğiz.

Dünya görüşü ne olursa olsun iyiye, güzele, aydınlığa, ilericiliğe, bilime, kardeşliğe; güzel ve güneşli bir Datça’ya inanan herkesle aynı rotada omuz omuza mücadele edeceğiz. Çözümün son derece basit olduğu konuları bile çözümsüz hale getirenlerin yerine, çözümün kendisini üretenlerin, hakkını yüceltenlerin, yoksulluk ve yoksunluğa hapsolmayacağız diyenlerin Datça’sını siz saygıdeğer Datçalı kardeşlerimizle birlikte inşa edeceğiz. Bunu yaparken ışığımız siyasi amblemler değil içimizdeki hakikat aşkı olacak. Evet, yolumuz kolay değil. Ama unutmayın ki “siz hepiniz ben tek” diyen cesurların da sayısı az değil. Kimse bir diğerini hafife almayacak, kimse Datça’ya hafif muamelesi yapmayacak…

Turizmden tarıma, enerjiden sağlam altyapıya, eğitimden sağlığa, temizlikten yasal imara, tarihten kültür ve sanata, adaletten yaşama sevincine kadar uzanan çok geniş bir yelpazede Datçalının hakkını en iyisini üreterek olması gereken yerin çok daha ötesine taşıyacağız. Datça kimsenin babasının malı değil, Datça bizzat kendini Datçalı hisseden halkın malıdır. Hatta Datça bir mal değil, güzel yarınlara inanan herkesin ortak hazinesidir. Datça halkın kendisi, çocuklarımızın kaygı duymayacağı geleceğidir.

Bugün itibarıyla belediyecilik hizmetinde olması gerektiği gibi siyasal tercihlerden uzak ama hepsine de saygılı, halkın her kesimini kucaklayacak, sorun çözmek için çalmadık kapı ve söylenmedik söz bırakmayacak, vaade değil yapılana inanan bağımsız bir belediye başkan adayı Mesut Yar’ı göreceksiniz her yerde. Sokakta, alanda, mahallede, köyde, televizyonda, gazetede, internet sitelerinde kazanan biz ve Datça olacak!

Başa değil baş tacı edilmeye ihtiyacı olan tüm Datçalı kardeşlerim için tartışma ve kısır döngülerden uzak, iki aylık çalışma sürecinde birlik ve beraberlik çağrısı yapıyorum. Biliyorum ki Datça’yı sadece Datçalı hissedenin kendisi yönetebilir. Birikimle, bilgiyle, bilimle, çağdaşlık ve çalışkanlıkla bunu rahatlıkla da yapabilir. Yapacaksın Datça, kendin için en iyisini yapacaksın. Geleceğin için en iyisini seçeceksin ve sen buna layıksın. Unutmayın bize dayatılan gibi dövüşe dövüşe filan değil, söz verdiğimiz gibi gülüşe gülüşe kazanacağız…”

Konuşmasının başında olduğu gibi sonunda da “Atanmışlardan değil, seçilmişlerden olacağız” diyerek Mesut Yar açıklamasını sonlandırdı.

 
Bu haber 2072 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TOPLUM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI