Bugun...


Datça'da Yerel Seçim: Ne Düşünüyorlar, Ne Vaat Ediyorlar? (1)
Tarih: 02-02-2024 19:38:20 Güncelleme: 02-02-2024 20:34:20 + -


31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimde Datça Belediye Başkanlığı'na MHP (+AKP)'den aday gösterilen Dr. Feyzullah Gülada'ya ve CHP'den aday gösterilen Aytaç Kurt'a seçimi kazanmaları halinde neleri yapıp neleri yapmayacaklarına dair ne düşündüklerini öğrenebilmek için aşağıdaki soruları yazılı olarak sorduk: (Sorular aynı zamanda gitti, yanıtlar da aynı zamanda geldi. Haberin bu biçimde verilmesine de her iki aday onay verdi.)

facebook-paylas
Tarih: 02-02-2024 19:38

Datça'da Yerel Seçim: Ne Düşünüyorlar, Ne Vaat Ediyorlar? (1)

MEHMET ERDAL / DATÇA

1- “Datçalı” denildiğinde kimleri anlamalıyız?

MHP/Dr. FEYZULLAH GÜLADA: “Datçalı olmak, sadece doğduğu yerle sınırlı kalmayan, Datça’yı benimseyen her bireyin kişisel bir tercihi ve kimliği olarak kabul edilmelidir. Bu tanım, sadece coğrafi kökeni değil, aynı zamanda bireyin Datça'yı benimsemesi ve yaşadığı yeri memleket olarak görmesi üzerinden şekillenir.”

CHP/ AYTAÇ KURT: “Datça’nın hepimizin istediği güzel bir geleceğe sahip olması arzusunu taşıyan herkes, Datçalıdır.
Datça’nın adil, demokratik, huzurla, mutlulukla ve özgürce yaşanılır bir yer olmasını isteyenler, tarihini ve çevresel değerlerini tahrip etmeden gelişmesini-kalkınmasını isteyenler, bunları isteyen insanlar Datçalıdır.

Böyle geniş bir açıdan bakmalıyız. Çok sayıda insanımız var; Datça’da doğmuş büyümüş, yetişmiş insanlarımız, çalışmak okumak için Datça dışına çıkmış sonra geri dönmüş veya iş için Datça dışında bulunan insanlarımız, Datça’ya sonradan yerleşmiş ilçemizin daha güzel ve yaşanılır bir yer olması için çabalayan değerli insanlarımız...
Hayatlarının geri kalanını Datça’da geçirmek isteyen herkes Datçalıdır.”

2- Datçalıların belediyenin karar alma süreçlerine katılımı, istedikleri bilgiye kolayca erişebilmeleri ve şikâyetlerine yanıt alabilmeleri konularında neler yapacaksınız?

MHP/ Dr. FEYZULLAH GÜLADA: “Datçalıların belediyenin karar alma süreçlerine daha etkin bir şekilde katılımını ve istedikleri bilgiye kolayca erişebilmelerini sağlamak için katılımcı ve şeffaf bir belediyecilik anlayışını benimsemekteyiz. Bu çerçevede, düzenli olarak halkın katılımını destekleyen toplantılar ve etkinlikler düzenleyecek, belediye projeleri ve kararları hakkında bilgi paylaşımını artıracağız. Kent konseyinin yapmış olduğu çalışmalar ve ürettiği fikirler, belediyenin çalışmalarında; yol göstericimiz olarak paydaşımız olacaktır. Ayrıca, Datçalıların belediye hizmetleri ile ilgili şikâyet ve önerilerini iletmelerini kolaylaştırarak, çözüm üretme çalışmalarımızı hızlandırmış olacağız. Adil, şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışını Datça bizimle tanıyacak.”

CHP/ AYTAÇ KURT: “Katılımcılık, halkla birlikte demokratik kararlar almak, günümüzde yerel yönetimlerle ilgili olarak en önemli konulardan birisi. Datça Belediyesinin karar alma süreçlerinde katılımcılığı muhakkak güçlendireceğiz. Bunun için belediye başkanının ve meclis üyelerinin de bizzat sahada olması, halkın dertlerini, şikâyet ve isteklerini bizzat kaynağından duyması ve öğrenmesi gerekir. Muhtarlarımızla Muhtarlar Masası üzerinden sürekli, düzenli ve sağlıklı bir istişare içerisinde olunmasını çok önemlidir. Beyaz Masa veya Çözüm Merkezleri gibi uygulamalar düşünülebilir. Öte yandan, Datça’da çok sayıda sivil toplum örgütü, dernekler, vakıflar, platformlar var. Bunların görüşleri ve talepleri iyi tespit edilmeli. Bunun için, sivil toplum örgütlerince seçilen Datça Kent Konseyi’nin de karar alma süreçlerindeki rolünü güçlendirmek düşünülebilir. Başka yollar da bulunabilir. Muhtarlarımızın da desteği ile kent konseyi çatısı altında mahalle meclislerinin oluşumu da önemli. Mahalle meclisleri, mahallelerin sorunlarını, taleplerini ve eğilimlerini tabandan belediye yönetimine aktaran bir işlev görebilir. Tüm bunlar, katılımcılığın sağlanmasında öneli roller oynayabilir. Esas olan, yönetimin, katılımcı ve demokratik bir siyaset yürütme iradesi göstermesidir.”

3- Belediyeye personel alımı konusunda “olmazsa olmaz” kurallarınız olacak mı?

MHP/ Dr. FEYZULLAH GÜLADA: "Belediyemizde personel alımı sürecinde, 'olmazsa olmaz' kurallarımız arasında liyakat temelli işe alım ön plandadır. Bu, adil ve objektif bir değerlendirme sürecini içerir, adayların bilgi, beceri, deneyim ve yeteneklerine dayanarak en uygun adayın seçilmesini amaçlar. Liyakat esaslı işe alım politikamız, belediyemizin profesyonel ve etkin bir kadroya sahip olmasını sağlayarak kaliteli hizmet sunmamıza katkıda bulunur."

CHP/ AYTAÇ KURT: “Olmazsa olmazlarımız şunlardır: Liyakat, şeffaflık ve adalet. Liyakatten kastımız şudur: İşi iyi bilen ve eğitimi, bilgi birikimi, deneyimi nedeniyle hak edenin işe alınmasıdır. Şeffaflık ise, işe alınma sürecinde işe başvuru yapan tüm adayların nasıl değerlendirildiğinin açıkça kamuoyuna ilan edilmesidir. Bu torpil iddialarının da önüne geçer, her şey şeffaf ve açık olur, görünür. Son olarak, adalet ile şunu vurgulamak isterim, işe alımda değerlendirme süreci adil olmalıdır; kişisel ilişkiler, çıkar ilişkiler, işe alımı kesinlikle etkilememelidir. Belediyede nasıl bir personele ihtiyaç olduğu net ve şeffaf bir şekilde tanımlanmalı, buna göre iş ilanına çıkılmalı, başvuranların değerlendirilmesi süreci açık, şeffaf ve tarafsız olmalıdır. Tüm bunlar yapılabilirse, bir sorun kalmaz diye düşünüyorum.”

4- Belediye meclis üyelerinin konumları gereği öğrendikleri bilgilerden kişisel rant elde etmelerini önleme gibi bir düşünceniz var mı?

MHP/ Dr. FEYZULLAH GÜLADA: “Bu konuda düşüncemiz oldukça nettir. Bizim için bu konu bir şeref meselesidir. Ekibimizde yer alacak her bir üye, toplumun güvenini kazanmış, dürüstlük ilkesine sıkı sıkıya bağlı ve etik değerlere saygılı bireylerden oluşacaktır. Dolayısıyla, kişisel çıkarlar uğruna görevlerini suiistimal etmeye yönelik hiçbir tenezzülü olan kişiyi ekibimizde bulmak mümkün olmayacaktır. Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla, belediyemizin hizmetlerini toplumun çıkarları doğrultusunda sunmaya kararlıyız.”

CHP/ AYTAÇ KURT: “Belediye meclis üyeleri kendi işleri, meslekleri olan insanlar. Meclis üyeliği yapmaları, elbette kendi işlerini, çalışmalarını bir kenara bırakacakları anlamına gelmez. Ancak sadece belediye meclis üyeleri için söylemiyorum; ben dahil belediye içerisindeki hiç kimse, belediyenin içerisinde olmasından dolayı elde ettiği bir bilgiyi, piyasada-iş ortamında kendisine diğer insanlardan avantaj sağlayacak şekilde kullanmamalıdır. Bunu Datça Belediyesi Meclis Üyeleri ve tartışılan bazı güncel konular üzerine söylemiyorum. Bahsettiğim, genel bir ilkedir ve böyle olması gerekir.”

(Devam edecek)

 
Bu haber 3371 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL YÖNETİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI