Bugun...


Gökçeler Köyünün, Yatırımlara Feda Edilen Toprakları ve Hak Sahiplerine Verilmeyen Hazine Arazileri
Tarih: 06-02-2024 22:21:42 Güncelleme: 06-02-2024 22:21:42 + -


Muhtar Pırnaz, ”önce havalimanı için 1000 dönüm arazimizi aldılar, şimdi de Kemikler barajının ihtiyacı için köyümüzün en verimli 700 dönümlük yerinden toprak almak için bu yeri kamulaştıracaklar. Her türlü işlemi tamamlanan 1000 dönümlük hazine arazilerini de hak sahiplerine verilmesi geciktiriliyor,” diye konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 06-02-2024 22:21

Gökçeler Köyünün, Yatırımlara Feda Edilen Toprakları ve Hak Sahiplerine Verilmeyen Hazine Arazileri

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

MİLAS-Gökçeler muhtarı Hüseyin Pırnaz, çevredeki yatırımlar köy arazilerinin talan edilmesinden, ellerinden alınmasından çok dertli. Bu gidişle tarım yapacağımız, bahçe yapacağımız toprak kalmayacak elimizde diyerek, yakınıyor. Muhtar Pırnaz, ”önce havalimanı için 1000 dönüm arazimizi aldılar, şimdi de Kemikler barajının ihtiyacı için köyümüzün en verimli 700 dönümlük yerinden toprak almak için bu yeri kamulaştıracaklar. Her türlü işlemi tamamlanan 1000 dönümlük hazine arazilerini de hak sahiplerine verilmesi geciktiriliyor,” diye konuştu. 

Muhtar Pırnaz, “bizim başımıza gelen bu felaket nedir?” diyerek isyan ediyor ve karşı karşıya kaldıkları tabloyu şöyle anlatıyor: “Kemikler baraj inşaatı için bizim köyden toprak alınacak. Köyümüz bundan çok büyük zarar görecek. Yediyüz dönüm alandan toprak alınacak ve en verimli tarım arazilerimiz yok olacak. Daha önce Havalimanı, Yakaköy’den beriye 1000 dönüm arazimizi almıştı. Bundan dolayı mağdur olmuştuk zaten.”

Hazine arazileri hak sahiplerine verilmeli

Gökçeler Muhtarı Pırnaz, ecrimisil ödedikleri hazine arazileri için yapılan çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi: “Bizim Değirmenderesi/Uykuvadisi mevkiinde 1000 dönüm hazine arazimiz var, onu da alamadık. Uğraşıyoruz, uğraşıyoruz alamıyoruz. Biz bu yerler için ecrimisil ödüyoruz. Görüştüğümüz yetkililer sizin iş tamam, hazine arazilerini yıllardır ecrimisil ödeyen hak sahiplerine vereceğiz diyorlar ama bir türlü tapu işlemleri gerçekleşemiyor. Bu yerler için 4 senedir uğraşıyorum. Bir sonuç alamadık. Ölçüldü, herkesin yeri tespit edildi. İsimleri yazıldı ama sonuç alamıyoruz. Tamam diyorlar ama bir gelişme yok. Tam devredilecekken, durdurdular. Biz her yönüyle mağduruz şu anda. Bu araziler içinde 12 ev var. Burada harita kadastro işlemleri yapıldı. Köyün hepsinin yeri var burada. Bu topraklardan geçimini sağlıyorlar. Tapuları yok.”

Muhtar Pırnaz, ”biz her yönüyle mağduruz, baraj için köyümüzden toprak alınmasın. Tarım arazilerimiz bizim geçim kaynağımız. Ayrıca her türlü işlemi yapılan hazine arazilerinin de hak sahiplerine verilmesini istiyoruz,” diyerek sözlerini tamamladı.
Bu haber 1358 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TOPLUM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI