Bugun...


GÜLDEN SÖKELİOĞLU

facebook-paylas
Çocuklarımızı Koruyalım!
Tarih: 08-12-2022 12:20:00 Güncelleme: 08-12-2022 12:20:00


     Gazeteci, yazar Timur Soykan’ın BirGün gazetesinin 3 Aralık 2022 tarihli yayınında yazdığı haber, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü.

     Bu habere göre

 'İsmail Ağa Cemaati’nin üst düzey kişilerinden olan ve ' Hiranur Vakfi'nın onursal başkanı olan Yusuf Ziya Gümüşel'in müritlerinden biri olan, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile

6 yaşındaki kızını evlendirmişti.

     Habere göre 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilen HKG'nin evlendirildiği kişi tarafından yıllarca cinsel istismara uğradığı ve bunun evlilik oyunu olduğu söyleniyor.

       14 yaşında rahatsızlanan küçük kızın durumundan şüphelenen doktor, durumu polise bildiriyor. Küçük kız, polise verdiği ifadede,

"17 yaşında olduğunu ve kendi rızasıyla evlendiğini söylüyor. Savcı, kızın doğum raporunu isteyeceğine kemik yaşının tespit edilmesini istiyor. Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yapılan teste cemaatin gönderdiği başka bir kadın sokuluyor ve kıza 21 yaşında diye rapor veriliyor.

     HKG, 17 yaşında anne oluyor. Şimdi 24 yaşında olan bu genç kadın, 2 yıl önce savcılığa giderek, fotoğraf ve ses kayıtlarını vererek yıllarca kendisine acı çektiren kocasından, kendisini satan babasından ve annesinden şikâyetçi oluyor.

     Savcının yeni hazırladığı iddianameye göre nitelikli ve zincirleme istismardan baba, anne ve kocanın en az 27'şer yıl hapsi isteniyor. Ama henüz hiç kimse gözaltına alınmadı ve tutuklanmadı.

    Gazeteci Timur Soykan'ın haberine göre eşinden boşanan ve İstanbul'dan uzakta bir yerde yaşayan genç kadın, dışarıdan ortaokulu bitirmek üzere.

       Tarikatın çocukları yutan bu girdabından HKG, adlı bu genç kadın kurtuldu.

Ama daha kaç çocuk kurtarılmayı bekliyor?

     **

     Köy okullarının kapatılması, 'Taşımalı eğitim' ile aileleri yoksul olan köy çocuklarının cemaat yurtlarına yerleştirilmesi ve yaşanan bazı olumsuzluklar.

(Aladağ cemaat yurdunda çıkan yangında 11 çocuk yanarak ölmüştü.)

     Yoksul çocukları okuldan koparan 4+4+4 denilen parçalı eğitim kaldırılmalıdır.

     Okul çağında olup da Kur'an kurslarında eğitim gören çocuk sayısının 1 milyon dolayında olduğu belirtiliyor.

     **

       Eğitimdeki sorunlar, şu şekilde çözülmelidir:

-4'lü parçalı eğitime son verilmeli, eğitim kesintisiz 8+4 yıl olmalıdır. Böylece 4 yıllık ilkokuldan sonra erkek çocukları çocuk işçilikten, kız çocukları da evlendirilmekten kurtulur.

-Köy okulları yeniden açılmalı ve taşımalı eğitime son verilmelidir.

- Devlet, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrencilere yurt, beslenme, burs desteği ve eşit eğitim hakkı vermelidir.

-Eğitimde Laiklik ilkesi uygulanmalıdır.

- Kur'an kursları çok sıkı denetlenmeli; çocuklara cinsel tacizde bulunanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Aksi takdirde çocuklarımızın geleceği ve umutları yok edilir.

      **

     Devletin görevi, tüm çocukları eşit eğitime tabi tutmak, onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır.

     **

      Fethullah Gülen Cemaati'nin devletin tüm organlarına sızarak paralel devleti yaratması ve FETÖ terör örgütünün yapmak istediği 15 Temmuz darbesinden ders alınmalı, eğitimde cemaatlerden uzak durulmalıdır.

     **

     Çocuklarına Atatürk tarafından "Çocuk Bayramı" verilen bir dönemden tarikat şeyhlerine ve müridlerine(tarikat üyesi) kurban edilen, tarikat yurtlarında yakılan, çocukların tacize uğradığı, suçluların yargılanmadığı, ya da az bir cezayla kurtulduğu bugünlere geldik.

     **

     Çocuklarımızın ruh ve beden sağlığını koruyalım...

     Geleceğe umutla, sevgiyle ve güvenle bakmalarını sağlayalım.

Kaynak:

1)- 7 Aralık 2022 tarihli BirGün gazetesi.

2)- 7 Aralık 2922 tarihli Cumhuriyet Gazetesi.Bu yazı 2711 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI