Bugun...


GÜLDEN SÖKELİOĞLU

facebook-paylas
Muğla Tazelenme Üniversitesinde 60+'ların Mezuniyet Sevinci
Tarih: 19-06-2023 21:57:00 Güncelleme: 19-06-2023 21:57:00


       Bizim gibi 60 yaş ve üzeri olanların lise, üniversite mezuniyet töreni hiç bir zaman olmadı. Ama günümüzde, mezuniyet töreni ortaokul, ilkokul ve hatta ilkokul ve hatta anaokulunu bitirirken bile mezuniyet törenleri yapılıyor; cübbeler giyiliyor, kepler aynı anda havaya atılıyor. Hem çocuklar hem de aile kız mezuniyet sevincini yaşıyor, hatıra fotoğrafları çektirerek bu anları ölümsüzleştiriyorlar.

*

       60 yaş ve üzeri, en az lise mezunu olanların devam ettiği Tazelenme Üniversitesi'ni Muğla'da ilk defa, MSKÜ Sosyoloji bölümü başkanı olan Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından kuruldu ve geçen yıl ilk mezunlarını verdi. Bu üniversitenin Marmaris, Milas, Fethiye'de kampüsleri açıldı.

       Bazıları, Tazelenme Üniversitesi de nereden çıktı diyebilir?

          Tazelenme Üniversitesi, ABD ve gelişmiş bazı Avrupa ülkelerinde uzun yıllardan beri var. Devlet desteğinde açılan bu üniversiteler; 60 yaş ve üzeri olanların eğitim, spor ve güzel sanatlar faaliyetleri ile kendilerini yeniledikleri, hastalıklardan ve ilaçlardan kurtulduğu, sosyal ilişkilerin ve arkadaşlık bağlarını geliştirdiği için herkesten rağbet gören okullar haline gelmektedir.

        Tazelenme Üniversitesi Muğla- Milas Kampûsü, 16 Haziran 2023 tarihinde ilk mezunlarını verdi. Tazelenme Üniversitesi, Muğla- Milas Kampûsü'nün kurulmasına öncülük yapan,  ABD'de, MIT'de okuyan, elektrik- elektronik- elektronik mühendisliği okuyan rahmetli Prof. Dr. Haldun Abdullah Hoca'mızı, Milas Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi, makine mühendisi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Günlük Hoca'mızı ve rahatsızlığı nedeniyle aramızdan ayrılarak İstanbul'a tedavi için giden Zerrin Baydar arkadaşımızı ve Milas'ta bizleri Tazelenme Üniversitesi ile buluşturan, kurucu başkan Prof. Dr. Muammer Tuna Hoca'mızı saygı ile anıyor, Haldun Abdullah Hoca'mıza rahmet diliyorum.

       Tazelenme Üniversitesi Muğla- Milas Kampûsü olarak haftanın bir günü teori dersinde, MSKÜ öğretim üyelerinden, ya da başka alanlarda(sağlık, tıp, arkeoloji, ruh sağlığı ve bitkilerle tedavi vb.) dersler görüyoruz. Ayrıca haftanın bir gününde ise spor dersi görülüyor. Haftada bir gün de hobi konuları( resim, müzik, el sanatları, drama, folklor) işleniyor.

       Tazelenme Üniversitesi Muğla-Milas Kampûsü öğrencilerinden oluşan voleybol ve masa tenisi takımı hem geçen yıl ve bu yıl Muğla'da yapılan, Tazelenme Üniversiteleri öğrencileri(Antalya, Ege, Eskişehir ve Muğla) olimpiyatlarda birincilik ödüllerini aldı.

       Hayatı güzelliklerle paylaşmak, bilgi ve görgümüzü arttırmak, atıl durumda ve ölümü bekleyen yetişkin insanları bir aidiyet( bağlılık) duygusu içinde aktif olmalarını sağlamak, dertlerinden uzaklaştırmak Tazelenme Üniversitesi sayesinde mümkün.

       Bu yıl, Tazelenme Üniversitesi Muğla- Milas kampüsü öğrencileri törenle diplomalarını aldılar, keplerini havaya fırlattılar.

       Önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye'de olduğu gibi Muğla ve ilçelerinde daha çok sayıda Tazelenme öğrencilerinin eğitim görmesi ve yeni başarılara imza atmaları dileğiyle.

 Bu yazı 2715 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI